نشست هماهنگی راه‌اندازی کارخانه اسید سرچشمه

نشست هماهنگی راه‌اندازی کارخانه اسید سرچشمه 800 533 nipec nipec

نشست هماهنگی راه‌اندازی کارخانه اسید سرچشمه برگزار شد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: با اجرای پروژه اسید سرچشمه، شرکت مس وارد کار بسیار بزرگ، سنگین و دشواری شده و همه بخش‌های طرح باید دقیق و حساب‌شده پیش برود.

به گزارش مس‌پرس، مهندس «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» در نشستی که برای هماهنگی راه‌اندازی کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه و با حضور دکتر «محمدباقر عالی»، رئیس هیأت‌ مدیره، مهندس «مهدی مجدفر»، معاون هماهنگی شرکت مس و مهندس محمد بهداروند مدیر عامل شرکت نیپک به عنوان مشاور طرح احداث کارخانه احداث اسید سولفوریک سرچشمه به همراه جمعی از مجریان و همکاران این طرح برگزار شد، با اشاره به این‌که طبق برنامه‌ریزی‌ها، این پروژه در اواخر سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: بعد از راه‌اندازی کارخانه اسید، شرکت مس وارد فاز حمل‌ونقل تولیدات این کارخانه برای فروش و صادرات خواهد شد که در این راستا، باید زیرساخت‌های حمل اسید و مخازن نگه‌داری اسید در منطقه و در بندرعباس، با سرعت بیشتری مهیا شود.

وی ادامه داد: اما در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به کشاورزان خرد، نیاز به فرهنگ‌سازی است و این موضوع باید در کنار دیگر بخش‌ها، مورد توجه ویژه قرار گیرد تا صاحبان زمین‌های کشاورزی کوچک‌تر هم بدانند که چنین بستر مناسبی برای استفاده از اسید فراهم شده است.

گفتنی است؛ پروژه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه، از مهم‌ترین طرح‌های زیست‌محیطی شرکت ملی صنایع مس ایران است که با راه‌اندازی آن، ضمن این‌که صنعت مس به یک صنعت سبز تبدیل خواهد شد، زمینه‌های افزایش تولید با بهره‌برداری اسمی از کارخانه ذوب فلش نیز فراهم می‌‌شود و شرکت مس به توسعه پایدار دست خواهد یافت. این کارخانه، با ظرفیت اسمی 610هزار تن طراحی ‌شده و با بهره‌برداری از آن، مجموع ظرفیت واقعی کارخانه جدید اسیدسولفوریک مس سرچشمه و کارخانه قدیم، به 800هزار تن در سال خواهد رسید.

شرکت نیپک  ( بعنوان مشاور احداث کارخانجات اسید کرمان ) مشتمل بر دو کارخانه اسید سرچشمه و خاتون آباد در این پروژه فعالیت دارد  .

  • منبع مس پرس